„Pokud hráči vidí, že práce, která se po nich chce, jim přináší výsledky, budou spokojení všichni,“ říká nový trenér Loun Libor Klíč

Rozhovor s novým trenérem A týmu Liborem Klíčem. Continue reading

Poslední čtyři roky vedl fotbalové divizní Louny trenér Zdeněk Kudela, který má bohaté zkušenosti z  profesionálního fotbalu. V první sezoně s týmem postoupil z krajského přeboru do divize, ve čtvrté s týmem dosáhl historicky nejlepšího výsledku v divizní soutěži. Na jeho místě ho ale od sezony 2022/2023 vystřídá nový trenér. Je jím žatecký Libor Klíč, který se trénování věnuje více než dvacet let. Zeptali jsme se ho, jak vidí budoucnost klubu, jaký je trenér a jak vnímá fanoušky týmu, ale také a to, kterému fotbalovému týmu fandí.

Jaká je Vaše fotbalová a trenérská minulost?

S fotbalem jsem začínal v pěti letech v tehdejším Slezanu Frýdek – Místek. Fotbalu jsem se pak až do roku 2000 věnoval jako hráč a nejvyšší soutěží, kterou jsem hrál, byla divize. Od tohoto roku jsem se začal současně věnovat i trenérské činnosti, které se věnuji dodnes. Začal jsem v roce 2000, kdy začal hrát fotbal můj prvorozený syn a já se k hraní fotbalu začal souběžně i trénovat. Postupně jsem si vyzkoušel všechny věkové kategorie, od nejmladších po dospělé.

Nabídka na trénování týmu přišla od vedení FK Louny. Proč jste se rozhodl ji přijmout?

Známe se s vedením dlouhou dobu a už dřív jsme si říkali, že až nastane ten správný čas, a obě strany budou mít zájem, mohli bychom můj příchod k mužstvu uskutečnit.

Přivádíte si do klubu svoje asistenty?

Co se asistentů týče, budeme to po dohodě s klubem řešit formou hrajícího asistenta, kterého si vyberu z řad zkušených hráčů. S touto variantou mám velmi dobrou zkušenost, tak doufám, že to bude fungovat i tady.

Měl jste možnost tým sledovat při hře či tréninku? Jak na vás působil, jaký má potenciál?

Mužstvo jsem průběžně sledoval. V dnešní době, kdy se zápasy natáčí, není problém získat o mužstvu informace, které chcete vědět. A musím říct, že hlavně v poslední třetině sezony mužstvo odvádělo velice dobré výkony.

Jak byste se charakterizoval jako trenér? Jaká je Vaše trenérská filozofie? Jakou taktiku preferujete?

Jak bych se charakterizoval ? Můj přístup k hráčům se plně odvíjí od jejich přístupu. Pokud hráč odvádí v tréninku i v utkání maximum svých možností, jsem pak shovívavější k chybám, které vyplynou ze zápalu do hry. Naopak, alergický jsem na alibismus při hře a neplnění povinností, které jsme si jako tým stanovili. Vždy je potřeba, aby hráči dali své maximum ve prospěch mužstva.

Jak si coby nově příchozí trenér získáte důvěru hráčů?

Důvěra u hráčů se buduje postupně a jde ruku v ruce s výsledky a předvedenou hrou. Pokud hráči vidí, že práce, která se po nich chce, jim přináší výsledky, budou spokojení všichni.

Bude mít kádr pro další sezonu dostatečnou kvalitu?

O kvalitě kádru odpovídá 44 bodů, které letos získal. Co se posil týče, shodli jsme se s vedením klubu, že vzhledem k velmi mladému kádru potřebujeme rozšířit kádr hlavně o zkušené hráče. Dále zapojíme do přípravy některé mladé hráče z dorostu a B týmu, a uvidíme, jak se k tomu postaví.

Tým poslední sezonu ukončil v klidném středu tabulky. Jaké jsou cíle pod Vaším vedením pro další divizní sezonu?

Co se umístění týče, určitě bychom se chtěli v tabulce pohybovat co nejvýš, i když to určitě nebude jednoduché vzhledem k velké vyrovnanosti naší divizní skupiny.

Klub má vcelku silnou fanouškovskou základnu. Jak zvládnete kritiku fanoušků, když se nedaří?

U fanoušků je to všude stejné. Pokud se vyhrává, je spokojenost. V opačném případě přichází kritika. Budu se snažit, aby té kritiky bylo co nejméně.

Jaký je váš názor na fotbal mládeže, jak moc je pro kluby důležitý?

Mládež je pro chod každého klubu ohromně důležitá. Je to základní stavební kámen pomyslné klubové pyramidy, jejímž výsledkem jsou pak hráči, kteří mají výstup v dospělém fotbale na všech úrovních.

A na závěr, jaké klubu jste fanoušek? 🙂

Zarytý fanoušek jsem jenom jediného týmu, a to je Baník Ostrava.

Pondělí 11.07. 2022
Komentářů: 0
[fbls]

Napsat komentář